Ücretsiz

Семен Палій. Герой Українського народа

Abonelik
iOSAndroidWindows Phone
Uygulamanın bağlantısını nereye göndermeliyim?
Kodu mobil cihazınıza girene kadar bu pencereyi kapatmayın
TekrarlaBağlantı gönderildi

Telif hakkı sahibinin talebi üzerine, bu kitap dosya olarak indirilemez.

Yine de, onu mobil uygulamalarımızda (internet bağlantısı olmadan bile) okuyabilir ve Litres sitesinde çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz.

Okundu olarak işaretle
Yazı tipi:Aa'dan küçükDaha fazla Aa
 
«Возьміть, возьміть Палїя Семена та збийте в кайдани!» 
Ой збили Палїя Семена, та вкинули в темницю.
Сам поїхав проклятий Мазепа аж до царя на столицю. 
«Ой чолом, чолом, найяснїйший царю, превеликая сило, 
Хоче Палїй на тебе руку підняти; а Москву в пень спалити».
 

То очевидно була брехня, а Мазепа видумав її лиш на те, щоби обмовити Палїя перед царем і позбути ся його. Тому й питає ся царя:

 
«Дозволяю ся найяснїший царю йому з плечий голову зняти». 
«Не велю-ж я йому з плечий голову зняти, велю в Сибір ізослати».
 

Оттак заслано улюбленого народного проводира в далеку Сибір аж над ріку Єнисей, там де темні бори, вічні снїги, де живої людини на лїк не найдеш. І промучив ся там Семен Палїй за своє народолюбство цїлих пять років. Доперва коли Мазепа, відступивши від царя, став в купі зі Шведами Москву воювати, загадав цар відкликати Палїя, щоби тим приєднати собі український нарід тай придбати самого Палїя до помочи проти неприятеля.

От і явив ся до царя Семен такий старий та оброслий, борода по пояс, а ізмучений в каторзї — Боже! Цар з ним поздоровкавсь, тай став просити прощеня. Каже: «Прости мене, Палїю! Я тебе обидив». « — Бог тебе, царю, простить, а я прощаю».

«Ну Палїю Семене», — каже цар, — «чого ти тепер від мене хочеш? Чи великого панства, чи золота, чи що? «А він каже: «Що ж, царю? Я буду просити — одну річ подаруй менї!» — Що таке? Кажи! « — Не пльондруй, каже, України». «Ну, каже цар, для тебе дарую!»

Але цар, як звичайно, не дотримав слова. Вправдї по війнї Палїй вибрав ся у Хвастів, кінчати розпочате дїло, але швидко він побачив, що цар потайки ладить ся відступити правобережну Україну раз на все Польщі. Супроти того Палїй став порозумівати ся з Туреччиною, але й тут не вело ся і серед гірких розчаровань задумав старець «лихом недобитий» перебути послїдні хвилї житя в Межигорськім монастири коло Київа.

Се було звичаєм у Запорожців, що неодин лицар, вславивши ся у геройських борбах з Турками-бісурменами та з шляхотською Польщею, вступав на старі лїта у монастир спасати душу. Межигорський монастир повний був таких козаків-черцїв. Такий сивий козарлюга, прощаючись зі світом, прощав ся також зі славним Сїчовим товариством, бенкетував у послїдне з братчиками-козаками, та вони його від так відвозили під браму монастиря.

Подібно і про Палїя співає Тарас Шевченко в гарній поемі «Чернець». У Київі на подолї посуває ся вулицями громадний похід. Музика грає, козацтво витанцьовує, а на передї Семен Палїй у червоних штанах оксамитних матнею мете, гуляє, аж встає курява, та ще приспівує наче молодий козак. І так:

 
«Аж до Межигорського Спаса
Протанцював сивий,
А за ним і товариство 
І весь сьвятий Київ.
Дотанцював аж до брами,
Крикнув: «Пугу, пугу!…