Kitabı oku: «Мистецтво війни»
Глава 1. Попередні обчислення
1. Військова справа – це велика справа країни: для людей – це життя і смерть, для держави – це шлях існування і загибелі, отже тут не обійтися без розрахунків.
2. Коли вивчиш п'ять явищ, проведи розрахунки, і завдяки цьому побачиш, що має твій противник, а що маєш ти сам. Перше – це шлях, друге – це клімат, третє – рельєф, четверте – головнокомандувач, п'яте – закон.
Шлях – це коли наміри государя збігаються з думками народу, народ живе для государя, і вмирає за государя, та не боїться небезпек.
Клімат – це зміна ясних і похмурих днів, світла і темряви, зими і літа, хід часу.
Рельєф – це далеке і вузьке, небезпечне і легке, широке і вузьке, загибель і порятунок.
Головнокомандувач – це мудрість, справедливість, гуманність, відвага, строгість і дисциплінованість.
Закон – це декрети і закони, особовий склад, шляхи управління армією, способи організації постачання.
Не повинно бути головнокомандувача, який не знає цих п'яти явищ; той що їх осягнув – здобуває перемогу, хто не осягнув – поразку. Тому в попередніх розрахунках необхідно врахувати наступні обставини, як то: У якої зі сторін государ мудріше? У якій зі сторін головнокомандувач більш здібний? Який рельєф і клімат краще підходять? У якій із сторін правила і закони виконуються сумлінніше? У якій із сторін армія міцніше? У якій із сторін краще навчені солдати? Яка сторона більше справедливо роздає нагороди і карає? Знаючи ці обставини, вже можна судити хто переможе, а хто програє.
3. Полководець, який вислухає мій план, і скористається моїми розрахунками, повинен перемогти, я залишаюся; полководець, яка не вислухає мій план, програє, я йду. Ті, хто вислухав, як розраховувати вигоду, будуть володіти ситуацією, і зможуть застосовувати її для досягнення зовнішніх цілей.
Володіти ситуацією – це означає вміти використовувати будь-які обставини, що склалися, собі на користь.
Війна – це шлях обману. Коли можеш – вдавай, що не можеш; використовуєш – вдавай, що не використовуєш; коли ти близько, вдавай, що далеко; коли ти далеко вдавай, що близько. Того, хто жадібний – спокуси вигодою; того, у кого справи в безладі – захопи; з тим, хто повністю підготувався, будь на сторожі; від сильного ухились; запального виведи з себе; з зарозумілим поводься так, щоб його гордість збільшилася; того, хто відпочиває – стоми; тих, хто дружний – розділи; тих, хто не готовий – атакуй, нападаючи звідки не чекають. Такий полководець повинен перемогти, але не можна заздалегідь передбачити, який із цих способів, йому доведеться застосувати.
4. У кого, ще до початку війни, в попередніх розрахунках, більше переваг, ніж у супротивника, той і перемагає; у кого, ще до початку війни, в попередніх розрахунках менше переваг, ніж у супротивника, той і програє. Нарахував багато переваг – переможеш, мало – зазнаєш поразки, що вже говорити про тих, хто взагалі нічого не нарахував? Дивлячись тільки на такі розрахунки, я вже можу сказати, кому дістанеться перемога, а кому поразка.
Ücretsiz ön izlemeyi tamamladınız.